Se poate trece de pe un mal pe altul

Moment important în construcția marelui pod al autostrăzii A7 peste râul Buzău.

De ieri se poate trece, la pas ori cu mașina, de pe un mal pe altul!

Reporterul buzoienii.ro a străbătut la pas, dus-întors, cei 1.360 metri + 1.360 de metri ai podului. De la Buzău la V. Pașii. Și înapoi

Muncitorii de la UMB turnau aseară ultima bucată, de un metru, pe partea dinspre V. Pașii a podului:


Podul va putea fi străbătut și cu mașina întrucât muncitorii au pus bucăți de tablă în dreptul rosturilor de dilatație:


Concluzie: S-a bifat acum un moment important în construcția podului de 1,36 km, al doilea ca lungime din România, excluzând podurile dunărene.

Acest pod este cea mai mare și importantă lucrare inginerească din orașul Buzău.

Podul de la Buzău are acum placă de beton, pe un sens (Buzău – V. Pașii) pe toată lungimea

Pe celălalt sens, V. Pașii – Buzău, ar mai fi turnat 500-600 de metri pentru a fi completă placa și aici

Din păcate, vremea rea va pune stop lucrărilor pentru câteva zile.

Cu toate astea, în aproximativ două luni podul va fi gata, moment în care va fi inaugurat întreg lotul de autostradă (lotul 1 al autostrăzii A7 Buzău – Focșani).

Citește și:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.