Toma: „Vom solicita firmei să vină cu soluții”

E o nemulțumire justificată a șoferilor buzoieni că „semaforizarea inteligentă” de pe Bd. Unirii n-a adus mult dorita „undă verde”.


Astăzi, într-un răspuns dat unui șofer buzoian, primarul Toma a adus un licăr de speranță.

Meciul nu-i terminat, „unda verde” încă se mai joacă:


Firma care a câștigat contractul de „semaforizare inteligentă” din Buzău e Swarco Traffic România SRL. Lucrări proaste n-au realizat doar la Buzău. Și cei de la Timișoara s-au plâns că era mai bine înainte de intervenția lor „inteligentă”.


Până la „unda verde” din timpul zilei, va fi „undă verde” noaptea, primarul făcând demersuri ca semafoarele să fie lăsate pe galben intermitent:

Citește și:

10 comentarii la „Toma: „Vom solicita firmei să vină cu soluții”

  • De ce 00-05 si nu 23-06? Unde-i logica?
    Cat despre „semaforizarea inteligenta”, cine-a semnat contractul cu ei?
    Si daca tot l-a semnat, l-a semnat „in orb”? Macar o cautare pe google, o informare fie si sumara, ceva legat de firma vietii ca sa arunci un ochi la portofoliu inainte de a semna pentru a-i plati morman de parnos.
    Dar n-ai cu cine, in primaria Buzau nu gandesti nimeni! N I M E N I !

    Răspunde
  • Ce coincidență…Buzău și Timișoara….Sorina și Monica….prietenii știu de ce!!! Domnul Toma o fi știind și dânsul ceva de ne spune că meciul nu este jucat?

    Răspunde
  • La nivelul de educație pe care il are Buzau, galben intermitent pe Unirii inseamna pietoni facuti pilaf pe trecerile de pietoni. Tarusii de buzau abia opresc la rosu, dapai pe galbin intermitent.

    Răspunde
    • Cu siguranta se va merge cu 120 km/ h noaptea pe Unirii in special

      Răspunde
  • Apropo de semnalizarea de pe Unirii. În mai multe intersecții am văzut plasate LÂNGĂ semafoarele clasice (nu dedesubt, nu deasupra!) niște „semafoare” cu galben clipitor, marcate cu pictograma pietonului, care se aprind complet neinteligibil – ba odată cu roșu, ba cu verde, adesea orientate la 45 grd de axa drumului, astfel încât nu îți poți da seama cărui sens de mers i se adresează. Ce este cu aceste lumini de semnalizare? Cui i se adresează?
    Când nu funcționează semafoarele, clipesc luminile galbene de pe ele. Atunci ce rol au aceste minuni? Am carnet de câțiva ani buni, dar nu am reușit să înțeleg ce este cu cheltuiala asta în plus. E clar că, pe mine, nu mă ajută, ci mă încurcă pentru că habar n-am ce rol au.

    Răspunde
  • Semnalizarea „inteligenta” de la Buzau e un fiasco total! Urmariti semafoarele destinate autobuzelor, le da verde dar nu e niciun autobuz la semafor! Despre ce sa mai discutam? Chiar ne considerati pe toti spalati pe creier?

    Răspunde
  • Sa mai puna niste semafoare in rond la EPISCOPIE …… ca sa se ” fluidizeze ” traficul ….

    Răspunde
  • Nu-l mai blamați pe domm primar. El are cele mai bune intenții, dar firmele care fac lucrările sunt de vină. Nu respectă proiectele. Ar trebuie să le ceară o parte din bani înapoi pentru lucrări de mântuială iar comisia care a preluat lucrarea trasă la răspundere.
    Să fii sănătos domn primar și la cât mai multe proiecte și pune puturoșii din primarie la muncă și să fie mai responsabili în ce fac.

    Răspunde
  • Sunt total de acord cu domnul Miron. Aceste semafoare sunt oricum numai inteligente nu. S-ar fi adunat cel putin o ora in plus pentru circulatia autovehiculelor in fiecare zi, in loc sa stea sa astepte sa treaca autobuze inexistente. In ceea ce priveste viteza pe timp de noapte… este foarte simplu sa puna doua echipaje cu radar ca sa faca curat cateva zile si apoi va fi liniste.

    Răspunde

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.